Jdi na obsah Jdi na menu
 


23. 5. 2019

Essling 1809

gross-aspern-1809-2-.jpg

essling-1809-2-.jpg

Dne 21.5.1809 se Rakušané kolem 16 hodiny po pětihodinovém boji téměř zmocňují vesnice Aspern a touto dobou 18. pluk v útočné koloně vpadne do obce a odráží Rakušany, žene je před sebou hlavní ulicí Aspern, div že je nevypudí z vesnice. Ovšem nakonec se dostává do zuřivé palby neustále sílících rakouských jednotek a je nucen svůj útok zastavit. Ústup probíhá spořádaně do výchozích pozic a je odhodlán se tam udržet stůj co stůj. Brzy jej posílí další pěší jednotky a dělostřelectvo. V jedenáct hodin večer se palba na obou stranách odmlčí.

Na druhý den 22.5.1809 brzy ráno za svítání vniká 18. pluk znovu do obce. Navzdory tvrdému odporu Rakušanů, kteří se ve vesnici důkladně opevnili, se podaří prorazit až ke kostelu, avšak zmocnit se celé obce je již úkol nad jeho síly. Ještě jednou jsou Rakušané silnější a tak je nutno ustoupit jejich početní převaze. V průběhu tohoto dne je v čele pluku raněn plukovník Ravier.

Kolem desáté hodiny večer utichla palba na obou stranách. Po rachotu bitvy, která dunivě otřásala zemí pod nohama, se rozhostilo ponuré ticho. Tak skončil druhý den bitvy u Esslingu, velké a hrdinské bitvy, v níž jsme ztratili velkého hrdinu, maršála Lannesa, vévodu z Montebella. Po příchodu noci se císař Napoleon vrátil zpět na ostrov Lobau a pověřil maršála vévodu z Rivoli, aby provedl nezbytná opatření k zajištění hladkého průběhu ústupu přes Dunaj. Maršál Masséna se zdržoval u paty mostu na levém břehu a dohlížel na provádění rozkazů. Každá jednotka s sebou odnášela i raněné, neschopné chůze. Kolem půl čtvrté ráno byl most stržen.

Ztráty 18. pluku se během dvoudenní bitvy pohybovaly mezi pěti a šesti sty muži. Padl kapitán, adjudant-major Ravier, příbuzný plukovníka Raviera. Padli podporučíci Lagardoge a Medrano. Na následky zranění později zemřel kapitán Caillet a také zemřeli poručíci Menard, Talzac a Boubée. Raněn byl plukovník Ravier a šéfové batalionu Guigard, Jaquet a Rey.

Další ranění důstojníci :

Lacombre, capit. adjudant-major
Astor, capit.
Barthelemy, capit.
Charpentier, capit.
Dabeaux, capit.
Delsol, capit.
Lambert, capit.
Materre, capit.
Motte, capit.
Morand, lieut.
Lammarre, lieut.
Cordel, lieut.
Delpech, lieut.
Mercier, lieut.
Coste, lieut.
Messenet, lieut.
Meunier, lieut.
Rottier, lieut.
Vautré, lieut.
Abadie, s-lieut.
Isnard, s-lieut.
Ranchon, s-lieut.

 

g.aspern-essling-21_05_1809-2-.jpg

g.aspern-essling-21_05_1809-3-.jpg

Mapa: Jeffery P. Berry Trust (2016)

 

Michal Lukšíček (2019)