Jdi na obsah Jdi na menu
 


Reenactment

Historický 18. pluk řadové pěchoty; granátnická rota a jeho rekonstrukce.

1. Kontaktujte nás


Lze nás e-mailem nebo přes facebook kontaktovat a dojednat si setkání, kde zodpovíme veškeré dotazy. Dále lze přijet na některou z akcí, klidně v civilu jako ostatní diváci. Je možné tak nezávazně poznat zvyklosti na akcích a podobně.

 

2. Uniforma, zbraně a vše potřebné

Ve všech případech se jedná o přesné repliky, jejichž výroba se zadává stále stejným, osvědčeným výrobcům. S jejich pořizováním nováčkovi pomůžeme, vybavení nemusí nikde složitě shánět, objednávat, nebo zjišťovat jak má vlastně vypadat.

Vystrojení vojáka nějakou dobu trvá. Značný vliv na to má on sám svým přístupem. Finance hrají nezanedbatelnou úlohu (materiál, šití na míru). Pro začátek lze leccos z výstroje zapůjčit, aby se nováček mohl aktivně účastnit akcí co nejdříve.

 

·        součásti uniformy : klobouk, táborová čepice, kabát, frak, epolety, vesta, kalhoty krátké a dlouhé, spinky (kamaše), boty

·        palné a chladné zbraně : puška, bajonet, šavle, střapec (porte-épée), pochvy, závěsníky (bandalíry), patrontaška, potah, tele

 

3. Výcvik

Pro účast na akcích je nutný. Začíná "školou vojáka". Obraty na místě, za pochodu, povely s puškou a suchý nácvik střelby. Cvičit lze v civilu, pušku lze po dobu cvičení zapůjčit. Cvičí se běžně na akcích (některé jsou k tomu přímo určené), nováčka dostane na starost pověřený voják, který mu pomáhá.  Školu vojáka lze cvičit doma a po základním osvojení pohybů také samostatně. Zkušení vojáci cvičí sami, respektive je to doporučováno.

 

4. Jaká je povelová technika?

Velí se ve Francouzštině, dle dobového předpisu. Francouzštinu není třeba ovládat, ale je to samozřejmě výhodou. Veškeré podklady jsou k dispozici.

 

5. Požadavky na nováčka?

Vítaná je plnoletost, protože používáme palné zbraně, byť historické. Minimum je 17 let. Nováček by také mohl chápat, že se jedná především o týmovou aktivitu, kde jedinec až tolik neznamená a nemůže se tudíž jeho ego projevovat tak výrazně, jako třeba v šermířském duelu bezprostředně před zraky diváků...

 

6. Finanční náročnost akcí

Ve většině případů platí, že se s armádou cestuje levněji jak po České Republice, tak po Evropě. Jsou ale i výjimky, a to hlavně u vzdálenějších destinací, kam je navíc nutno cestovat letadlem. Organizátoři vzpomínkových akcí obvykle hradí střelný prach, veškerá lokální povolení, zajistí místo pro bitvu a stavbu tábora, slámu, vodu a dřevo. V některých případech hradí, nebo přispívají na dopravu a zajišťují stravu.

 

(text převzat z webu našich kolegů Císařská Slavkovská garda)